Minigolf Szenior Európa-bajnokság, Tápiószentmárton, 2005. szeptember 7-10.

Eredmények * Fotóalbum 1 * Fotóalbum 2

Beszámoló a versenyről - Kolits Gábor írása

Nagy lelkesedéssel, másfél héttel a rajt előtt hétfőn érkeztünk néhányan a pályára, azzal, hogy intenzíven, a külföldieket messze megelőzve megkezdjük a felkészülést az EB-re. Legnagyobb megrökönyödésünkre már több ország versenyzői ott nyüzsögtek a pályán. Az osztrák, német, svájci csapat már teljes létszámmal, mások néhány előreküldött versenyzővel jöttek. Nem is lett olyan nagy előny, hogy a verseny hazai pályán zajlik.

Alapos bemelegítések után felmérő köröket mentünk, hogy látni lehessen, mit kell még igazán gyakorolni. Sajnos volt bőven. Természetesen az emelkedős pályák okozták a sok gondot, márpedig ezeken dől el a verseny, amit előre tudtunk.

A második napon megjött az edzők gyöngye: Sörös Andi, s ahogy Edvin beszámolójából tudhatjátok, vezényelte is a gyakorlásokat. Azért kértem meg erre, mert jómagam a játékkal akartam törődni, s személye a feladatra tökéletesen megfelelt. A szövetségi kapitányunk Végh Tibi csak a verseny kezdete előtt kedden tudott személyesen is megjelenni, munkája hétfő estig Ausztriába kényszerítette. Kedden reggel azért már ott volt a pályán, egész éjszakás vezetés után. A csapatösszeállítást azért meg tudtuk telefonon is beszélni, s annak megfelelően adtuk le az indulási sorrendet.

Ez már hétfőn volt, s addig is sok minden történt. Persze nem tudok mindenről részletesen beszámolni, elég annyi, hogy mindenki becsületesen felkészült, tudásának megfelelően. Tudtuk, hogy nem mi leszünk a verseny esélyesei, hiszen az alap ütéstechnikai hiányosságok azért megvannak. Ne felejtsük el, hogy az ellenfelek minigolfon nőttek fel, legtöbbjük gyerekkora óta versenyez. Nálunk a legkorábban kezdők is már „vén fejjel” fogtak először ütőt a kezükbe.

(Például Edvin jegyezte meg, hogy a virágládát gyakorolta, s fontos volt, hogy legalább 2 – 3 ütésből a fejbe juttassa a labdát, addig a svédek azt gyakorolták, hogy nyesve, vagy pörgetve, a lyuk melyik oldaláról könnyebb a hátsó falról ászt ütni.)

Az edzések alapján mondhatom, elérhető célt tűztünk ki: a férfiaknak 60 pontos kombi körátlagot, a hölgyeknek 65 – 70 pontos átlagot.

Az első napot Tóth János és Sörös Miklós szenzációs játékkal kezdte, s a 9. helyen várhatták a folytatást. Nekem a miniatür pálya jól sikerült, de a filcen csak nagy küzdelem után sikerült, az utolsó négy pályán ászt ütve közepes 37-re hozni a kört. A többiek még elfogadható, közepes teljesítményt nyújtottak, okot adva a csapatot illetően a bizakodásra: lehet ez még jobb is. Sajnos nem lett. Csaknem mindenki a tudása alatt szerepelt a második versenynapon, legalább egy-egy „betlit, vagy rebetlit” játszva. Ez az ultiban sikeres teljesítmény, itt azonban nem ez a cél. Nekem szerencsére sikerült kimaradnom e sorozatból, és 34, 32 filcen a közepes – jó, a minatür 21 kifejezetten jó – jeles osztályzatatot ért.

A csapat megmaradt a 7. helyen, de a hollandok már nem voltak „látótávolságon belül”, s gyakorlatilag nem maradt remény az előrejutásra, sőt a belgák is megközelítettek minket 17 pontra. A 3. napon végre kijött a remegés mindenki kezéből, és véleményem szerint tudását hozta mindenki, bebizonyítottuk, hogy a kitűzött 60 pontos átlagot meg lehet játszani.

Nekem kis égi segítséggel nagyon kijött a lépés, és sikerült egy szenzációs kört mennem. A jelenlegi filc pályacsúcsot sikerült beállítanom, s 25-tel zártam a kört. Fantasztikus érzés volt, hogy majdnem minden beesett. A 25 óriási eredmény, pedig ebben három elszórt pont is volt: nevezetesen 3-mat ütöttem a 2-es pályán és a derékszögön…, továbbá az együtéses 18-ason is kettőt játszottam.

A napot a nyolcadik helyen zártam, ami finálés hely. Azért a rájátszás kombi köre még előttünk volt, s igazán nem reméltem, hogy sikerül is megtartanom a pozíciót, bár mindenki ezt a súlyos követ tette a vállamra, hogy ez már sikerülni fog.

Délután laza levezetést játszottam Végh Tibivel, aztán az uszodában oldottuk a feszültséget egy kis vizilabdázással. Sajnos az előző napi hibák miatt a csapatból más nem jutott be a rájátszásba, pedig még két-három játékosnak lett volna esélye.

A rájátszást a minatür 4-es pályán kezdtük, s csak a villámot hagytam ki a 18-asig. Ezután a filc pályán svájci ellenfelem a flipperen 6-ot ütött, ami nagyon megnyugtatott, s gyorsan egy négyessel a négyzetlyukon egyenlítettem. Végül 34-re hoztam a kört, utána a hátralévő 3 minatür pályán sem hibáztam. A velem induló ellenfeleket megvertem, s hátulról sem előzött be senki. Nagyon örültem, hogy végre életem első „kék” eredményét: 19-et értem el.

Végül a fináléba 11-en kerültünk be, mivel a 9. helyen négyen is azonos eredménnyel zártak.

Sajnos a fináléban halovány, az egész EB alatt a legrosszabb teljesítményt nyújtottam.

Nem volt igazi motiváció, egy örömjátékot akartam csak játszani. Előrelépésre a nagy különbségek miatt nem volt reális esély. A minatür 22 még elfogadható volt. Filcen nagyon zavart, hogy a női vezető csoportot a csiga 100 méteren fél távval verte volna. Persze nem akarok mentséget keresni, csak sajnálom az értem szorító, s csodálattal buzdító sok magyart és nem magyart, akiknek kicsit elrontottam a felhőtlen szórakozását.

Külön köszönetet kell mondanom az egész csapat nevében a segítőknek is, akik a labdák felkészítésével, a bejátszások kimunkálásával, a folytonos buzdítással hihetetlenül fontos szerepet töltöttek be kiválóan.

A szurkolók is hozzátettek ehhez, a buzdítások nagyon sok erőt adnak játék közben. A 25-ös körömben, s miniatürön is végig halottam a háttérből a szurkolókat, s akkor ugyan nem reagáltam rájuk, de éreztem, hogy nem lehetek rossz. Köszönöm mindenkinek e külső segítséget is az egész csapat nevében.

Külön ki kell emelnem a házigazda Kocsi János úr segítségét, aki biztosította a csapatnak az ingyenes edzési lehetőséget egész év folyamán, s a Nemzetek Kupáján és az EB-n térítésmentesen szállást biztosított számunkra. Tekintettel arra, hogy mindent saját magunknak kell állni, a szövetség még a nevezési díjat sem tudja fedezni, ez hallatlanul nagy segítség, köszönjük szépen. A verseny közben is rajtunk tartotta a szemét, s buzdított is a sikeres szereplés érdekében.

Nem közvetlenül a Senior Eb-hez tartozik, de fontos, hogy az idei évi sikereket (Pálinkás Csabi ezüstérmes az Ifi EB-n, finálés helyezés itt) a magyar minigolf elonyére kihasználjuk. Két év múlva világbajnokság lesz ugyanezen a pályán. Ha a felkészülést megkezdjük már ma, (nem holnap!), a csapattal a középmezőnyben is végezhetünk, s egy-egy egyéni jó helyezés is becsúszhat. Persze önerőből nehéz, kellenek a támogatók is. Felmutatva az idei sikereket, talán tudunk is támogatókat magunk mellé állítani.

Végül is bebizonyítottuk, hogy a 30 – 40 évi lemaradásunk behozható összefogással, jó csapatszellemmel, s persze nagyon sok munkával.

Kolits Gábor

Beszámoló az edzésnapokról - Schiller Edvin írása

A lelkes magyar csapat szeptember 2-ára már a tartalékokkal, teljes létszámban edzett a tápiószentmártoni pályákon, de voltak, akik napokkal azelőtt érkeztek. Csodálatos idő, profi pályák, több ezer eladó labda, a hűvös borpince-, több büfé-, egy új grillkonyha hatalmas választéka; az étterem naponta változó tucatnyi ételkülönlegességei, az Attila domb gyógyító közelségét is biztosító pályaszállás várta a 14 országból ideérkezett versenyzőket és az őket kísérő edzőket, segítőket. A hölgyeknél kb. 20-30, a férfiaknál 70-80 közötti létszám várható, a csapatok pontos létszáma a mai megnyitóra talán kiderül.

Kolits Gábor csapatkapitány úgy nyilatkozott, hogy  helyezési esélylatolgatás helyett dupla körönként a férfi csapattól a 60-as, a nőktől a 70-es kombi körátlagot tűzi ki célul. ("Nem könnyű, de nem elérhetetlen.")  Az eternit pályákon Sörös Andi, a filcen Pálinkás Csabi a pályaedző, segítőik Hajas Martina, illetve "kisPiri" lesznek. Edzésnapjaink úgy indulnak, hogy bőséges reggeli után reggel nyolckor Andi beosztja az aznapi edzés kötelező feladataira a versenyzőket. Kombi kör, kis körök, sörmeccs és a problémás akadályokon "konzultáció". Dél körül - a vacsorarendelések leadásakor - és este hatkor találkozunk értékelésre.

A szoros napirend ehéten kicsit lazul (Andi "szigorúsága" biztos nem). Reméljük, hogy a Nemzetek Kupáján tapasztalt "túledzettséget" elkerüljük. Gábornak például volt 30 alatti filc-, Jánosnak és Miklósnak 19-es, Tündinek 22-es eternit köre és még jómagam is bírtam egy 58-as kombi kört menni. Persze a "ténylényeg" szeptember 7. szerdától íródik. Négy napon át a tápiói nagy ég alatt: Senior EB. Szurkoljatok!

Schiller Edvin

Résztvevő országok

A Nemzetközi Minigolf Szövetség (WMF) döntése alapján 2007. augusztusában a Kincsem Lovasparkban található pályákon rendezik a sportág legjelentősebb eseményét, a minigolf Világbajnokságot, 2005. szeptemberében pedig a szeniorok (45 év felettiek) Európa-bajnokságát.