A Kincsem legenda

 

Kincsem , a verhetetlen, a legyőzhetetlen "csodakanca" 1874-ben látta meg a napvilágot Tápiószentmártonban, gróf Blaskovich Ernő birtokán. Pályafutása során 54 versenyen indult és valamennyit megnyerte - Kincsem a telivér tenyésztés történetének legendás alakja. Teljesítménye, amit azóta sem ért el a világ egyetlen versenylova sem, nemcsak tulajdonosának, hanem az egész magyar állattenyésztésnek szerzett hírnevet, megbecsülést szerte a világon. Kincsem leszármazottai - bár ősanyjuk csodálatos eredményeit nem tudták elérni - hat ország 13 versenyterén, generációk során eljutottak a világ 12 telivér tenyésztő államába és mindenütt megbecsülést szereztek e kiváló vérvonalnak. Ennek köszönhetően számos, nagy versenymúlttal rendelkező országban neveztek el a csodakancáról versenyeket, olyan országban is, ahol pályafutása során meg sem fordult. Ez mindennél jobban bizonyítja világszerte meglévő népszerűségét.

A Kincsem parkban - a budapesti galopp pálya főbejáratánál - 1977-ben felállították életnagyságú bronzszobrát.
Tápiószelén, a Blaskovich család Kastélymúzeumában is megtalálhatóak a leghíresebb magyar versenyló - Kincsem - emlékei.
Tápiószentmártonban a lovasparknak lett névadója Kincsem. Itt 1999. március 20-án nyílt meg a Kincsem múzeum , melynek bejárata előtt egy bronzból készült Kincsem szobor fogadja az ide érkezőket, ezzel a felirattal:

"Vándor, aki itt jársz, állj meg egy percre és emlékezz, tisztelegj Kincsem emlékének, aki itt élt, ezen a területen, az egykori Blaskovich birtokon."

 

Múzeumi séta

 

1999. március 20-án a tápiószentmártoni Kincsem Lovaspark területén került átadásra a Kincsem Múzeum , amely a tápiószentmártonban született Kincsemnek állit méltó emléket Kocsi János parktulajdonos jóvoltából.

A gyűjtemény teljes egészében magánerőből készült el. A múzeum bejárata előtt Kincsem bronz szobra fogadja a látogatókat.

Az első teremben Kocsi János családi és saját gyûjteménye tekinthető meg - ezek elsősorban különböző történelmi korokból származó fegyverek, néhány soros ismertetőkkel a legfontosabb tudnivalókról. A terem közepén lovas szobrok, illetve lovas emléktárgyak láthatók, amelyeket a tápiószentmártoni lótenyésztők kaptak az általuk tenyésztett nagyszerű lovakért.

A következő teremben jobb oldalon egy helytörténeti részt találunk, bal oldalon pedig három korhűen berendezett helyiség a Tápió-menti falusiak korabeli életét mutatja be, használati tárgyaikon keresztül. Jobb oldalon a Kincsem Park területén belül található Attila domb régészeti leleteinek dokumentumait tekinthetik meg kedves látogatóink. A legjelentősebb ezek közül a Magyar Nemzeti Múzeumban kiállított szkíta aranyszarvas lelet. A harmadik teremben kis ízelítőt kapunk a lovassport különböző szakágaiból, és azok kialakulásának, fejlődésének történetéből. A kiállított képek segítségével megismerkedhetünk a díjlovaglással, a díjugratással, a távlovaglással, a lovas tornával és nem utolsó sorban a legeredményesebb szakággal, a fogathajtással.

Az utolsó teremben a világhírű versenyló, Kincsem élete és pályafutása került bemutatásra. Kincsem, a verhetetlen csodakanca, 1874-ben látta meg a napvilágot Tápiószentmártonban, gróf Blaskovich Ernő birtokán. Pályafutása során 54 versenyen indult és valamennyit megnyerte! Teljesítménye, amit azóta sem ért el a világ egyetlen versenylova sem, nemcsak tulajdonosának, hanem az egész magyar lótenyésztésnek szerzett hírnevet, megbecsülést szerte a világon. Kincsem legendája tehát élt, él és élni fog - errõl a tápiószentmártoni Kincsem Lovaspark látványos és igényes Kincsem Múzeumában is meggyőződhetnek, ha ott jártuk alkalmával megtekintik.